پذیرایی زاهدان دریافت زاهدان رد صلاحیت

پذیرایی: زاهدان دریافت زاهدان رد صلاحیت امروز اخرین فرصت کاندیدها دریافت ابلاغیه

گت بلاگز اخبار پزشکی بلایی که هدفمندی یارانه بر سر سلامت مردم و محیط‌زیست آورد

رییس مرکز پژوهش های مجلس می گوید: سه سال نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به تضعیف توان تولید شرکت های تولید کننده بنزین، گازوییل، برق، نفت، گاز و عدم تامین

بلایی که هدفمندی یارانه بر سر سلامت مردم و محیط‌زیست آورد

بلایی که هدفمندی یارانه بر سر سلامت مردم و محیط زیست آورد

عبارات مهم : تالاب

هدفمندی یارانه ها طی یک سال در دولت دهم هزینه های درمانی به۷۰ درصد زیاد کردن داد

بلایی که هدفمندی یارانه بر سر سلامت مردم و محیط‌زیست آورد

رییس مرکز پژوهش های مجلس می گوید: سه سال نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به تضعیف توان تولید شرکت های تولید کننده بنزین، گازوییل، برق، نفت، گاز و عدم تامین کافی منابع جهت تعمیر و نگهداری از تجهیزات سرمایه ای کشور منجر شد که بخشی از آن به صورت عدم وجود تجهیزات سرمایه ای جهت مواجه با بحران ریزگردها در خوزستان شاهد بودیم.

محمد حسین نجاتی: هدفمندی یارانه ها به عنوان یکی از پر سروصدا ترین طرح های اقتصادی دولت دهم، هنوز محلی از اختلاف سیاست مداران و اقتصاد دانان هست. 
مهم ترین بخش از هدفمندی یارانه ها در کشور عزیزمان ایران ولی معطوف به پرداخت یارانه نقدی به مردم بود. طرحی که در سال های نخست دولت دهم صدای اقتصاد دانان را با ادبیات هشدار آمیزی در آورد و بعد از آن چالش های این قانون زوایای پنهانی از بخش های اجرایی کشور را تحت شعاع قرار داد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس می گوید: سه سال نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به تضعیف توان تولید شرکت های تولید کننده بنزین، گازوییل، برق، نفت، گاز و عدم تامین


سیاست مداران این طرح را در جهت طرح های پوپولیستی و عوام فریبانه می خوانند و اقتصاددانان از ناسازگاری این طرح با ساختار های اقتصادی کشور می گویند. جامعه شناسان ایرانی نیز تحلیل های چون ترویج مفت خوارگی را در این طرح ها جستجو می کنند.


زنده شدن دوباره بحث پرداخت نقدی یارانه ولی در این روزها با وعده های انتخاباتی محمدباقر قالیباف گره خورده هست. قالیباف در وعده های انتخاباتی خود عنوان کرده جهت بیکاران تا وقت کشف شدن شغل یارانه ۲۵۰هزارتومانی پرداخت می شود و علاوه بر این وعده پرداخت ۲ تا ۳ برابری پرداخت یارانه ها را اعلام کرد
این وعده ولی تصویر العمل هایی زیادی داشت.

در بااهمیت ترین آنها علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:« در شرایط فعلی اقتصاد ایران، دولت توان زیاد کردن ۲ یا ۳ برابری یارانه ها را ندارد.» لاریجانی گفت: «سالانه یک میلیون و 500 هزار میلیارد ریال یارانه در کشور داده می شود که با توجه به درآمدها و هزینه های دولت زیاد کردن آن امکان پذیر نیست؛ لیکن دولت پولی جهت پرداخت آن ندارد.»

بلایی که هدفمندی یارانه بر سر سلامت مردم و محیط‌زیست آورد

نامه جلالی به قالبیاف و چالش وعده های قالیباف


از سوی دیگر اما، امروز کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نامه ای به محمد باقر قالیباف نوشت و او وعده های یارانه ای او را به چالش کشید. او نوشت: رعایت اصول اخلاقی حکم می کند که در این باره با مردم صادقانه صحبت کنیم. درک گزینه های پیش رو چندان سخت نیست. یکی از راه ها، گران کردن قیمت حامل های انرژی اعم از بنزین، گازوییل، برق و گاز و … و توزیع منابع حاصل از آن بین مردم است که نتیجه آن جهت مردم به شکل تورم و رکود (به علت زیاد کردن هزینه های تولید) آشکار شده است هست. بعضی محاسبات انجام شده است نشان می دهد اگر یارانه نقدی فقط بخواهد دو برابر شود و منابع آن از محل زیاد کردن قیمت بنزین تامین شود، قیمت این فرآورده به حدود لیتری 3000 تومان زیاد کردن خواهد یافت.

رییس مرکز پژوهش های مجلس می گوید: سه سال نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به تضعیف توان تولید شرکت های تولید کننده بنزین، گازوییل، برق، نفت، گاز و عدم تامین

اما بخشی از نامه جلالی معطوف بر ضربات پرداخت نقدی یارانه ها بر محیط زیست بود. او نوشت: راه سومی که جهت اضافه کردن یارانه ها چه جهت همه افراد و چه جهت گروه های خاص وجود دارد، توزیع همه منابع حاصله از فروش حامل های انرژی بین مردم و ندادن هزینه تولید این حامل ها به شرکت های تولید کننده بنزین، گازوییل، برق، نفت، گاز و غیره هست. نتیجه اجرای این سیاست که در سه سال نخست اجرای قانون هدفمندی یارانه ها دنبال شد، تضعیف توان تولید این شرکت ها و عدم تامین کافی منابع جهت تعمیر و نگهداری از تجهیزات سرمایه ای کشور بود که بخشی از آن به صورت عدم وجود تجهیزات سرمایه ای جهت مواجه با بحران ریزگردها در خوزستان شاهد بودیم.

هورالعظیم چگونه با همکاری نفتی ها احیا شد؟

بلایی که هدفمندی یارانه بر سر سلامت مردم و محیط‌زیست آورد

مهم ترین مصداق راجع به این بیانات کاظم جلالی تالاب هورالعظیم است که سهی بالایی در گرد و غبار استان خوزستان داشت ولی با همکاری شرکت های نفتی احیا شد. به طوریکه در سال های ٨٨ و ٨٩ آب روی تالاب هورالعظیم بسته و جهت رسیدن به نفت تالاب خشک شد. معصومه ابتکار، مدیر شرکت حفاظت محیط زیست در این رابطه اظهار کرده: متاسفانه در دولتهای نهم و دهم جهت رسیدن به نفت تالاب هورالعظیم را خشک کردند که این عنوان بر روی زیاد کردن گرد و غبار در جنوب کشور تاثیرگذار بود، ولی با اقدام های موثر وزارت نفت در دولت یازدهم، بخش عمده این تالاب آبگیری شده است که تاثیر بسزایی در کم کردن گرد و غبار در آن منطقه داشته است.

حوزه تالابی هورالعظیم به پنج حوضچه تقسیم می شود که طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی در حوضچه ۱و ۲ و آزادگان جنوبی در حوضچه ۳، ۴ و ۵ واقع شده است هست؛ میدان نفتی یاران شمالی در نوار مرزی کشور عزیزمان ایران و عراق در حوضچه شماره ۴ و یاران جنوبی در حوضچه شماره ۵ مشغول فعالیت هستند.

شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) که مجری این طرح های توسعه ای هست، به منظور ارائه راهکارهای کوتاهمدت و بلندمدت جهت جلوگیری از بهوجود آمدن هرگونه خسارت و پیامد راجع به آبگیری حوضچه های منطقه هورالهویزه و تحت تأثیر قرارگرفتن طرحهای منطقه غرب کارون از مدت ها پیش کمیته بحرانی تشکیل داد که در آن مسائلی مانند احداث بزرگراه های دسترسی به پروژه های غرب کارون با ارتفاعی بالاتر از سطح زمین، تشکیل تیم تصویر العمل در شرایط اضطرار به منظور جلوگیری از خطر نشتی لوله های جریانی در هورالعظیم، مبارزه با تبعات زیست محیطی در هورالعظیم، خرید تجهیزات مورد استفاده در شرایط بحران و نگهداری در پروژه یاران شمالی مورد توجه قرار دارد.
پیش از این احمدرضا لاهیجان زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان نیز راجع به آثار مثبت احیای تالاب هورالعظیم بعد از سالیان سال در این منطقه عنوان کرده بود: جنوب تالاب به یکی از کانون های مهم ریزگرد در منطقه تبدیل شده است بود که با احیای آن، این معضل زیست محیطی بر طرف شد.

وی با اشاره به تامین اعتبار ٣٠ میلیارد تومانی از سوی وزارت نفت طی سال گذشته جهت احیای تالاب هورالعظیم در استان خوزستان، اعلام کرده بود: این وزارتخانه اقدام به ساخت ده ها زیرگذر و پل در منطقه تالاب هورالعظیم کرده است که به این ترتیب ارتباط بین بخش های متفاوت تالاب و حوضچه های آن که پیش از این مسدود بود، بار دیگر برقرار شد.


بلایی که یارانه ها بر سر سلامت آورد

طرح تحول نظام سلامت که از ابتدای سال 1393 کلید خورد در واقع واکنشی بود به یکی از مطالبات مردمی از حسن روحانی در انتخابات سال 1392. اینکه آیا این طرح اجرا شد و آیا به مراحل موفقیت آمیزی رسید را باید با مصادیق سال های قبل از آن بررسی کرد. در دولت دهم و دوم محمود احمدی نژاد بخش سلامت از جمله بخش هایی بود که بی صدا و چراغ خاموش آسیب های متعددی را تجربه کرد. تحریم های بانکی در اواسط سال های 1390 اوج گرفت و زمینه ساز محدود شدن واردات داروهای خاص و مواد اولیه تولید دارو شد.

مساله ای که به تنهایی کافی بود بازار دارویی کشور عزیزمان ایران با چالش بی سابقه ای مواجه شود. بعد از آن دولت در زمانی که وزارت بهداشت سودای اجرای طرح دکتر خانواده و نظام ارجاع را در سر داشت، پشت این وزارتخانه را با عدم تخصیص داده شده است اعتبارات به اندازه خالی کرد و تیر آخر به نظام سلامت در دولت دهم، اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بود.

قانون هدفمندی یارانه ها به شکل بی سابقه ای هزینه های بیمارستان های دولتی و شخصی را زیاد کردن داد، قیمت تمام شده است خدمات درمانی را اوج برد و پزشکان را متقاعد کرد هزینه های ویزیت خود را اوج ببرند. همه اینها باعث شد درصد هزینه های پرداختی مردم از جیب از 56 درصد ظرف مدت یک سال به 70 درصد برسد. علاوه بر این شاخص هزینه های کمرشکن درمان نیز تغییری محسوس یافت، درصد کسانی که با یک بار مراجعه به بیمارستان ها به زیر خط فقر سقوط می کردند، از هفت درصد در سال 1387 به 13 درصد در سال 1391 رسید.

اخبار پزشکی – خبر انلاین

واژه های کلیدی: تالاب | سلامت | یارانه | یارانه نقدی | پرداخت یارانه | هزینه های پرداختی | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs