پذیرایی زاهدان دریافت زاهدان رد صلاحیت

پذیرایی: زاهدان دریافت زاهدان رد صلاحیت امروز اخرین فرصت کاندیدها دریافت ابلاغیه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رشد اقتصادی یا ابرتورم؟

دو شاخص مهم رشد اقتصادی و قیمت بیکاری مهمترین نشانه گذاری دولت در بودجه سال آینده است؛اگر این دو شاخص روند رو به بهبودی را سال آینده تجربه کند،اقتصاد کشور عزی

رشد اقتصادی یا ابرتورم؟

رشد اقتصادی یا ابرتورم؟

عبارات مهم : ایران

تقوی:منابع عمرانی زیاد عامل اشتغالزایی است| قربانی:سال آینده ابرتورم نداریم

دو شاخص مهم رشد اقتصادی و قیمت بیکاری مهمترین نشانه گذاری دولت در بودجه سال آینده است؛اگر این دو شاخص روند رو به بهبودی را سال آینده تجربه کند،اقتصاد کشور عزیزمان ایران بخش بزرگی از پرسشها خود را پشت سرگذاشته است.

بودجه های سنواتی یکی از بخش های مهم برنامه ریزی اقتصاد یک کشور محسوب می شوند.اگر نشانه گذاری ها در بودجه ها درست و مبتنی بر واقعیت های موجود باشد،می تواند اقتصاد را در مسیر توسعه یافتگی قرار دهد.اما اگر تنها اهداف زودگذر مدنظر قرار بگیرد،نه تنها پرسشها لاینحل باقی خواهد ماند،بلکه روزمرگی در اقتصاد حاکم خواهد شد.

رشد اقتصادی یا ابرتورم؟

بودجه سال آینده از این جهت جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران خاص است.مشکلاتی مثل قیمت بیکاری اوج ،پروژه های نیمه تمام و بدهی های دولت فشار را بر اقتصادایران اوج برده است.اگرچه دولت نشانه گذاری هایی مثل سپردن بخشی از پروژه های نیمه تمام به بخش شخصی را در بودجه آینده نگری کرده و از سویی جهت کم شدن قیمت بیکاری طرح های اشتغالزایی در نظر گرفته شده است هست، ولی آنچه موجب ابهام هست، دو شاخص رشد اقتصادی و تورم جهت سال آینده است.

برخی کارشناسان معتقدند قیمت رشد اقتصادی سال آینده در خوشبینانه ترین حالت بین 2 تا 4 درصد است،اما محمدباقر نوبخت مدیر شرکت برنامه و بودجه راجع به آینده نگری می کند که با بودجه 97 دولت انتظار رشد 6 درصدی را جهت سال آینده دارد.بنا به گفته نوبخت بودجه سال آینده قرار هست، رشد سرمایه گذاری را به 11.2 درصد و قیمت تورم را همچنان یک رقمی و بیکاری را حداقل یک واحد درصد برساند.

دو شاخص مهم رشد اقتصادی و قیمت بیکاری مهمترین نشانه گذاری دولت در بودجه سال آینده است؛اگر این دو شاخص روند رو به بهبودی را سال آینده تجربه کند،اقتصاد کشور عزی

نوبخت این اعداد را به اتکا کارنامه بودجه سالهای 95 و 96 اعلام کرده است.آنطور که گزارش های دولتی نشان می دهد در سال 1395 به میزان 283 هزار میلیارد تومان عملکرد با رشد اقتصادی با نفت 10.8 درصد و بدون نفت 6.2 درصد بدست آمد.

رشد اقتصادی مثبت استمرار خواهد داشت؟

گزارش ها نشان می دهد که روند نزولی تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در اقتصاد کشور عزیزمان ایران طی یک دهه گذشته، موجب کم کردن مستمر رشد موجودی سرمایه خالص شده است هست. به طوری که رشد موجودی سرمایه خالص، به عنوان عامل مهم تعیین کننده رشد اقتصادی در ایران، از میانگین بلندمدت 5 /4 درصد، در حال حاضر به حدود یک درصد کم کردن یافته است.

رشد اقتصادی یا ابرتورم؟

اقتصاددانان می گویند با ادامه روند نزولی تشکیل سرمایه ثابت در سال های اخیر و تاثیرگذاری آن بر روند تغییرات موجودی سرمایه خالص کشور و با توجه به ثابت بودن تغییرات قرار داده کار در کوتاه مدت و همچنین با توجه به سهم ناچیز عامل بهره وری در رشد اقتصادی ایران، دستیابی به قیمت رشدهای اوج و پایدار در میان مدت بسیار نامحتمل است.

با این حال بعضی اقتصاددانان مثل مهدی تقوی نظر دیگری دارند.این استاد اقتصاددانشگاه علامه طباطبایی می گوید:«در دولت تدبیر و امید بخش شخصی حرکت رو به سمت جلو داشت و تورم به زیر 10 درصد رسید. قدرت خرید مصرف کننده ها زیاد کردن یافت و از سویی رشد اقتصادی مثبت شد.مجموعه این تحولات باعث شد که عده ای نیروی کار که بدون کار شدند، دوباره به کار گرفته شوند و این به معنای زیاد کردن جهت تقاضای اقتصاد است.»

دو شاخص مهم رشد اقتصادی و قیمت بیکاری مهمترین نشانه گذاری دولت در بودجه سال آینده است؛اگر این دو شاخص روند رو به بهبودی را سال آینده تجربه کند،اقتصاد کشور عزی

او در رابطه با تاثیر بودجه 97 بر رونق بخش شخصی هم می گوید:«باید بخش های متفاوت بودجه بررسی شود؛ به عنوان مثال هزینه های عمرانی دولت چه مقدار است و چه میزان قرار است نسبت به سال قبل منابع تکمیل پروژه های عمرانی زیاد کردن یابد. اگر منابع عمرانی زیاد کردن پیدا کند، نشان دهنده ی به جریان افتادن پول زیاد و جذب نیروی کار است که موجب اشتغال زایی و قیمت رشد اقتصادی خواهد شد.»

ارز؛ پاشنه آشیل اقتصاد

برخی اقتصاددانان می گویند،سه سال سرکوب قیمت ارز و به دنبال آن تحولات اخیر بازار ارز، هزینه های زیادی جهت کشور بدنبال داشته است.به گفته آنها، تجربه های مشابه چند دهه گذشته،در ماههای اخیر باز هم راجع به ارز تکرار شده است هست. بعضی بدبینانه تر آینده نگری می کنند که حتی با فروکش نمودن التهاب بازار، آثار رکودی این تغییرات قیمت ارز تا چند فصل آینده همچنان در بخش واقعی اقتصاد باقی خواهد ماند.

رشد اقتصادی یا ابرتورم؟

سرکوب قیمت ارز و بدنبال آن جهش قیمت ارز، تجربه ای است که بارها در اقتصاد کشور عزیزمان ایران رخ داده هست. منشاء مهم این سیکل مخرب، تورم مزمن اقتصاد کشور عزیزمان ایران هست. از آنجا که بیش از ۸۰ درصد رشد اقتصادی کشور عزیزمان ایران ناشی از درآمد های نفتی است،بنابراین نوسان قیمت نفت در آینده تعیین کننده میزان رشد اقتصادی خواهد بود.

امیلیا قربانی اقتصاد دان و دارای دکترای کار آفرینی اعتقاد است که بیش از 80 درصد رشد اقتصادی کشور عزیزمان ایران ناشی از درآمد های نفتی هست، بنابراین نوسان قیمت نفت در آینده نقش تعیین کننده ای در میزان رشد اقتصادی خواهد داشت.

او می گوید:« اگر قیمت نفت زیاد کردن پیدا کند، طبق آینده نگری بانک جهانی اقتصاد کشور عزیزمان ایران با رشد حدود 4 درصد روبرو خواهد شد.»

این کارشناس اقتصادی در عین حال می گوید:« اگر سیاست های دولت در جهت مهار تورم ادامه پیدا کند، همانگونه که تورم یک رقمی شده است هست، مواجه به ابر تورمی نخواهد بود.»

قربانی در رابطه با عوض کردن قیمت ارز بر اقتصاد هم به خبرآنلاین می گوید:« البته نوسان قیمت ارز بر بخش های متفاوت اقتصادی به خصوص بخش های تولیدی که تولید آنها بستگی به واردات مواد اولیه دارد، تاثیر دارد،اما ادامه آن موجب بی ثباتی بخش تولید می شود،لذا دولت باید جهت این عنوان تدبیر مورد نیاز را بیندیشد.»

واژه های کلیدی: ایران | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | سال آینده | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs